Kadidlová stezka a její památky

Kadidlová stezka byla jednou z nejdůležitějších obchodních cest v historii. Určitě znáte Hedvábnou stezku a Stříbrnou stezku, ale Kadidlová? O té jste toho možná ještě moc neslyšeli. A přitom je to jedna z nejstarších obchodních tras na světě. Po Kadidlové stezce se přepravovaly po celé věky vzácné vonné substance. Byla to hlavně kadidlová pryskyřice neboli olibanum, v arabském světě známé pod názvem luban, v anglofonním jako frankincense. Kolébkou kadidla je proslulá a mýty opředená Arabia felix, dnes jih Arabského poloostrova.  Odtud se začala vyvážet vonná pryskyřice do celého světa. Byl to jeden z prvních léků, parfémů a také prostředků ke zkrášlování pleti a pokožky celého těla.

Vaky plné kadidla se nakládaly na hřbety oslů a velbloudů. Karavany čítající stovky zvířat pak vzácné zboží přepravovaly do námořních přístavů, odkud náklad putoval do dalších zemí. Některé cesty vedly přes Rub al Khálí, což je největší písečná poušť světa. Cesta byla nesmírně náročná a nebezpečná, hrozilo přepadení i smrt žízní. Postupem času kolem nejvíc frekventovaných cest vznikla místa, kde bylo možné se ubytovat. Říkalo se jim karavanserai a byly to vlastně takové orientální starověké zájezdní hostince vybudované ve speciálním architektonickém stylu. Karavanám poskytovaly ochranu před lupiči, stín a možnost se najíst a v bezpečí den nebo i déle přenocovat. Většinou se jednalo o velké čtvercové stavby se silnými zdmi a malými okny. V přízemí byly stáje pro zvířata a sklady, uprostřed otevřené patio. Hostinské pokoje a suity pro bohaté cestující byly v patře. Většinou tam nebyl žádný nábytek, jen koberce, matrace na spaní, polštáře a textilní doplňky. Dřevěný nábytek, postele, stoly a židle se v této části světa nepoužívaly. Na venkově je tomu tak na některých místech dodnes.  Obchodníci se potřebovali samozřejmě také najíst a napít a na mnoha místech cesty se platilo clo. Karavanserai bohatla, kolem vznikala nová města a přístavy. Dnes jsou z mnoha z nich jen trosky a rozvaliny. V roce 2000 byly památky Kadidlové stezky zapsané na seznam UNESCO. Některé z pradávných měst se proměnily v archeologické areály a my si dnes můžeme udělat představu, jak vypadala. Karavany a obchodní lodě vyrážely většinou z území dnešního Ománu a Jemenu. Tady někde vládla i bájná královna ze Sáby, která ovládala obchod s kadidlem. Její palác proslul nesmírnou orientální nádherou. Jeho přesnou polohu neznáme, existuje několik míst, o kterých se říká, že tam mohl její palác stát.

Jemenská archeologická naleziště teď není kvůli válečnému konfliktu bohužel možné navštívit. Ománská část památek Kadidlové stezky je přístupná a určitě stojí za návštěvu. Nejznámější karavanserai a oáza je bezpochyby bájný Ubar u vesnice Shisr. Byla to poslední zastávka před vstupem do pouště Rub al Khálí a všechny karavany se tu zastavovaly pro vodu. Ubar byl proslulý obrovským bohatstvím. Jeho uličky prý byly dlážděné zlatem, ve fontánách tryskala růžová voda a všude se vznášela vůně kadidla. Podle legendy Bůh zničil Ubar kvůli jeho pyšným obyvatelům. Říká se mu také písečná Atlantida. Mezi památky Kadidlové stezky patří také Al Baleed. To byl důležitý přístav, odkud se vyváželo kadidlo především do Říma a také do Asie. Přístav byl chráněný obrannými zdmi se strážními věžemi. Zachovaly se zbytky opevnění a také sloupy z hlavní mešity. V areálu Al Baleed můžete navštívit Muzeum země kadidla, které krásně zpracovává historii obchodu s voňavou pryskyřicí. Dalším významným přístavem byl Sumhuram v laguně Khor Rori. Podle některých teorií měl být palác královny ze Sáby právě tady. Místo má dnes zvláštní magickou atmosféru. Uvidíte tu hejna plameňáků, velbloudy i částečně opravené vraky několika historických lodí. Sumhuram byl postavený na malém kamenitém pahorku přímo proti ústí laguny a obehnán masivní zdí. Malými branami na mořské straně se vynášelo a nakládalo kadidlo ven přímo do lodí. Uvnitř opravených hradeb jsou dobře rozpoznatelné základy obytných domů a skladišť na kadidlo. Je odtud krásný výhled na celou lagunu a hory v pozadí. Mezi kameny, které pamatují slávu Sumhuram rostou tak jako dřív kadidlové stromy. Nejvíce jich roste v blízkých horách Jebel Samhan a také ve Wadi Dawkah, které je čtvrtou památkou Kadidlové stezky UNESCO. Přírodní rezervace kadidlovníků má rozlohu kolem 5km čtverečních a kadidlo se tu sbírá stejně jako před tisíci lety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »