Kadidelnice – skvělý doplněk interiéru

Chcete dodat vašemu bytu ten pravý orientální nádech? Kromě barevných polštářků, sedáků, lampiček a světýlek toho můžete docílit právě pomocí kadidelnice. Dobře vybraná originální kadidelnice nebo vykuřovací miska obohatí váš interiér ještě o další rozměr – vůni. Wow efekt bude zaručený. Návštěvy se u vás budou cítit jako v paláci mytické královny ze Sáby. Při posezení na terase nebo zahradě kouř z kadidelnice kromě toho spolehlivě zažene komáry. Pokud milujete oblaka vonného dýmu, doporučujeme pořídit si klasickou kadidelnici. Kdo se soustředí spíš na delikátní aroma, měl by sáhnout po vykuřovací pícce na jemné směsi. Můžete vybírat z hliněných, kameninových, dřevěných nebo kovových vykuřovacích nádob.

Nejstarší orientální kadidelnice byly ručně vyrobené z vápence nebo z nepálené hlíny terracotta. Té bylo na okrajích oáz a v korytech wádí vždy dostatek. Zachovaly se na nich i zbytky barev, zřejmě byly zdobené, tak jako dnes. Design byl jednoduchý, většinou se jednalo o kulaté nebo hranaté nádobky bez ouška.  Některé měly tři nebo čtyři nožky.  Nejstarší dochovaná kadidelnice na světě pochází z Egypta a byla vyrobena kolem roku 3850př.n.l.  To byla i doba, kdy se rozvinul obchod s kadidlovou pryskyřicí. Záznamy o lodích plných kadidla jsou už na Sumerských destičkách, což jsou nejstarší písemné památky lidstva. Kadidlo z jižní Arábie patřilo k nejvzácnějším substancím na světě. Bylo prostředníkem v posvátném spojení lidí s bohy a důležitým sociálním statusem. Předmětům, které sloužily k vykuřování kadidla, byla věnovaná velká pozornost. Kromě tradičních hliněných kadidelnic mají muzea po celém světě ve sbírkách stříbrné, zlaté nebo třeba diamanty zdobené kadidelnice. Závěsné kadidelnice na řetízku, jak je známe z kostelů, se rozšířily kolem 9st.n.l.  Ve starověkém Římě prý pálili kadidlo v takovém množství, že místo kadidelnic používali velké kamenné žlaby.  

Kadidelnice se staly součástí moderní městské architektury Arabského poloostrova. Obří monumenty ve tvaru kadidelnic bývají často ozdobou kruhových objezdů nebo náměstí. V Muscatu v Ománu je na kopci ve starém městě postavená 30m vysoká rozhledna ve tvaru klasické kulaté kadidelnice. Stala se symbolem hlavního města země, odkud je to nejlepší kadidlo.

Translate »