Omán, orientální kráska kterou musíte poznat

Ománská Muscat

Taky máte pocit, že v poslední době se všude mluví o Ománu? Možná se to zdá jenom nám, protože tuhle krásnou orientální zemi máme moc rádi a při každé zmínce o ní zpozorníme. Ještě před nedávnem se u nás o Ománu moc nevědělo, možná jen to, že ho pokrývá poušť a patří někam na Arabský poloostrov. Češi spíš navštěvovali Dubaj, kam se naučili jezdit za nákupy, do různých obřích zábavních parků a taky na dovolenou k moři.

Kouzelné pláže 0mánu

Před několika lety začal charterový let z Prahy do ománského města Salalah a o málo známém sultanátu se začalo mluvit. V posledním roce se nabídka zájezdů rozšířila a Omán se zařadil k nejvyhledávanějším destinacím pro zimní dovolenou. A zaslouženě, je tu opravdu krásně a s Dubají nebo Abu Dabí se nedá srovnávat. Obyvatelé Emirátů Omán považují za venkov a místní lidi tak nějak za chudé příbuzné. Trocha pravdy na tom je, ropy tu nemají tolik a mrakodrapy jsou zakázané. Taky si tu nenakoupíte tak jako v obřích mallech v Dubaji, ale to vás opravdu nemusí mrzet. Stejně jsou všude na světě stejné a ceny už tu nejsou, co bývaly. V Ománu si užijete jiných věcí, právě toho venkovského klidu, přírody a dlouhých prázdných pláží. Jen je to někdy z jednoho zajímavého místa na druhé pořádně daleko.

Klienti cestovních kanceláří jezdí hlavně na jih do oblasti Salalah. Na jihu je stálé příjemné počasí a teplá voda od října do dubna. A pak kupodivu klesnou teploty, prší a mrholí. Hotelů je tu zatím jen málo a když se trefíte do toho, kde je ubytována většina českých turistů, budete si možná připadat jako v létě na Mácháči. Na severu, kolem hlavního města Muscat, je to obráceně. Krajanů potkáte pomálu, v lednu a únoru může být i docela zima – někdy třeba jen 18–20 stupňů a v létě zase šílená vedra přes padesát.  Obě města jsou od sebe vzdálená 1000 km, takže rozdíly v teplotě můžou být dost velké.

Omán, kouzelná orientální země s vůní kadidla.
Jedinečná příroda Ománu

Omán patří mezi nejbezpečnější země světa a je skvělým místem pro cestování po vlastní ose i pro ženy cestovatelky. Místní muži nejsou dotěrní, na ženy moc nepokřikují, spíš jen tak nenápadně zmámeně zírají. V případě nehody nebo jiných problémů na cestách Ománci vždycky rádi pomůžou a často i pozvou domů na kafe nebo k rodinné večeři. Mimo hotelové rezorty doporučujeme dodržovat místní dress code, což jsou zahalená ramena a kolena. Lidé k vám pak budou ještě milejší. Hodně místních mluví anglicky a rádi se dávají do řeči. Milují děti, takže pokud cestujete se svými ratolestmi, budou vám všechny dveře otevřené a možná vaše děti dostanou malé dárky, sladkosti, nebo i drobné peníze pro štěstí.

A na co se v Ománu můžete těšit? Samozřejmě na krásné pláže, sytě oranžovou nekonečnou poušť, záhadné pevnosti, hrady a krásné hory se spoustou příležitostí ke trekům. Jinak jde aktivity, které se tu dají podniknout, shrnout pod výstižné sloveso WATCHING. K pozorování se nemusíte příliš namáhat, to ostatně místní moc nemusí, ale můžete si ho pořádně užít. V Ománu můžete pozorovat třeba jasné hvězdné nebe nad tichou pouští. Mořské želvy, jak kladou vejce do písku a malé želvičky, které se z nich líhnou. Skákající delfíny, velrybí žraloky a spoustu jiné vodní havěti. Místní na trhu, jak vybírají ty nejsladší datle a pak si je vychutnávají u zvláštní ománské kávy a nikam nechvátají. Pozorovat můžete i čichem: kadidlo, vonné oleje a různé voňavé směsi jsou úplně všude. Kadidlo se přidává i do úžasných niche parfémů Amouage, které se v Ománu vyrábí. Na místních trzích si koupíte také různé suvenýry nebo bytové doplňky ve stylu Orientu, které vám budou krásný pobyt v Ománu nejen připomínat, ale také krásně oživí váš interiér.

Proto neváhejte, vydejte se prozkoumat jedinečný orientální Omán. Užijte si krásy Orientu a odpoutejte se od stresu každodenního evropského shonu. Žádný stres a hektika, hezky v klidu a pomalu. Protože jak říkají místní – „Vy v Evropě sice máte drahé hodinky, ale my tady v Ománu máme čas“.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »